Freitag, 1. Juli 2016

Plac zabaw z budżetu obywatelskiego – co trzeba o nim wiedzieć?



Z pewnością słyszałeś już o środkach do pozyskania w ramach budżetu obywatelskiego. Jeśli tak, musisz być świadomy „z czym to się je”. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej, by mieć realny wpływ na inwestycje powstające w twoim mieście lub gminie. Z artkułu dowiesz się wszystkich podstawowych kwestii. Mamy nadzieje, że to trochę rozświetli sprawę.

Co to jest budżet obywatelski?

Najprościej rzecz ujmując to dodatkowa pula środków do wykorzystania przez mieszkańców, która jest dysponowana przez władze gminy na rożnego typu inwestycje. O tym, w jaki sposób będą wydane pieniądze zadecydują mieszkańcy, którzy maja czas na zgłoszenie swoich projektów, które następnie zostaną oddane pod głosowanie. Propozycja, która będzie się cieszyła największą popularnością i przejdzie kwalifikacje formalną zostanie oddana do realizacji.

Kto może zgłaszać propozycje inwestycji?

Do udziału w projekcie zaproszony jest każdy mieszkaniec danego miasta, który ma ukończony 18. rok życia. W tym celu wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www lub też w siedzibie magistratu oraz dołączyć do niego wszelkie potrzebne dokumenty. Najczęściej jest to wstępny projekt, lokalizacja, a także kosztorys. Tu trzeba bardzo uważać, bo kwota nie może być wyższa niż ta zadeklarowana przez władze miasta. Należy również pilnować terminów. Spóźnienie się chociażby o jeden dzień spowoduje, że plac zabaw z budżetu obywatelskiego nie będzie miał szans na powstanie. No chyba, że w kolejnej edycji.

Które gminy biorą udział w projekcie?

Budżet obywatelski to program dostępny w większości gmin w Polsce. Choć różni się wieloma rzeczami, np. harmonogramem składania dokumentów czy też kwota do rozdysponowania, to obowiązuje w większości miast. W niektórych lokalizacjach przeznacza się tylko jedna kwotę do rozdysponowania. W innych miastach puli środków jest więcej. Pieniądze otrzymują mieszkańcy różnych dzielnic. Trudno więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o plac zabaw z budżetu obywatelskiego, bo każda gmina rządzi się swoimi prawami, jednak trzeba być na bieżąco ze wszystkimi informacjami. Można je znaleźć m.in. w punkcie informacji miasta czy też na stronie www magistratu.

Kiedy wniosek będzie odrzucony?

Nie każdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Głównym czynnikiem wykluczającym sa nieprawidłowości formalne, jak np. złożenie dokumentu po terminie, czy kosztorys większy od tego, który jest do dyspozycji mieszkańców. W większości przypadków wnioski przechodzą pozytywnie kwalifikacje formalną.

PODOBNE WPISY

----------------------------

http://www.samosia.pl/pokaz/3176950/Autyzm

http://ebobas.pl/forum/read.php?112,1095773,1171808#msg-1171808

http://www.mam-sklad.pl/pokaz-watek.php/poczytaj-o-budowie-807/

http://eden-oleje.pl/toaleta-budowy-trzeba-o-zadbac

http://expertbudowairemont.pl/forum/index.php?topic=476.msg5293#new

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen